Kudret narı o kanseri yok ediyor!

Şeker hastalığına faydasından dolayı tüm dünyada popüler bir besin haline gelen kudret narının başka bir faydası daha ortaya çıktı. Son yıllarda yapılan araştırmalar, kudret narı yaprağının ve meyvesinin kanser tedavisinde, özellikle meme kanserinde etkili olduğunu gösteriyor.

2010’da yapılan bir deneyde, kudret narının kanser hücrelerinin üremesini engellediği görüldü. Araştırmalar pozitif olsa da kudret narının meme kanserini nasıl iyileştirdiği hala soru işaretiydi.
 
Ancak 2013 yılında Çinli araştırmacılar, kudret narında bulunan, insülin stabilizasyonuna ve glikoz metabolizmasına etkisi bilinen glikozitlerin meme kanseri tümörleriyle savaştığını buldu.

Göğüs kanserinin yanı sıra kudret narı, diğer kanser türlerinin tedavisinde de etkili. 2015’te yapılan başka bir araştırma kudret narı suyunun, pankreas kanser hücreleri arasındaki hücresel iletişimi azalttığını ortaya çıkardı.
 
Pankreas kanseri türleri kemoterapiye karşı oldukça dayanıklı olduğu için hayatta kalma oranı oldukça düşük. Buna karşın kudret narı suyunu kemoterapi ilaçlarında kullanan uzmanlar, kanserle savaşta etkili olduğunu gördü.

Kanserle savaşması ile birlikte kudret narının sağlığa pek çok faydası mevcut. Kudret narı ayrıca diyabeti ve insülin direncini önlüyor, metabolizmayı düzenliyor, iltihabı önlüyor. 

 

Bir önceki yazımız olan Kanser hücrelerinin yayılması önlüyor! başlıklı makalemizde Bektaşi üzümü ve Sağlıklı Yaşam Haberleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir