Çocuklar mevsim hastalıklarından nasıl korunmalı?

Yavaş yavaş ısınan hava gün içinde farklılık gösterse de hepimize iyi geliyor çünkü artık parklarda rahatlıkla oynayabilen, daha ince kıyafetlerle dolaşabilen çocuklarımız mutlu oluyor. 

Bunun yanında gün içinde hava durumundaki değişiklikler yüzünden her mevsim geçişinde olduğu gibi viral ve soğuk algınlığı hastalıkları artıyor çünkü değişen hava şartları vücut ısımızı korumamızda zorluk yaşatırken, bir de alerjik hastalıkları tetikleyen polen tehlikesi baş gösteriyor.

Benim mevsim geçişi için tüm annelere birkaç tavsiyem ise;

• Sabah okula giderken havanın soğuk olmasından mütevellit kalın giydirdiğimiz çocuklarımız, gün içinde havanın ısınmasıyla terleyecekler ve bu da üşütmelerine sebep olacaktır. Bu sebepten mutlaka pamuklu ve teri emen iç çamaşırları ve pamuklu giysileri tercih etmeliyiz.

• Mevsim geçişlerinde en sık rastlanan hastalıkların başında viral ve bulaşıcı olanlar geldiğinden, rutin temizlik biraz daha ciddiye alınmalı ve özellikle park ve bahçe gezilerinden sonra el yıkamaya önem verilmelidir.

• Özellikle, çocuğu alerjik olan anneler beni çok iyi anlayacaktır, bu dönemde öksürük çocuklarımızda çok sık rastladığımız bir durum olduğundan, mutlaka öksürük şiddeti takibe alınmalı, doktora başvurulmalıdır. Çünkü özellikle alerjik çocuklarda bu mevsimdeki öksürüklerin bronşiolite çevirme riski çok fazladır.

• Bu dönemde doğal bağışıklık güçlendirici besinlerin tüketimine mutfağımızda fazlaca yer vermek doğru olacaktır. Örneğin; sarımsak oldukça güçlü bir bağışıklık güçlendirici ve antioksidan özelliği olan bir gıdadır. Her yemeğin içine bir diş sarımsak eklemek eminim hem yemeğin lezzetini arttıracak hem de bağışıklık sistemine fayda sağlayacaktır.

• Bir diğer bağışıklık güçlendiren besin ise zencefil. Taze zencefili rendeleyip içine bal ve limon ekleyerek her gün bir kaşık siz ve çocuğunuzun tüketmesi bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir.

• Bunun yanında doktorunuzun tavsiyesi ile özellikle eczanelerden temin edebileceğimiz pek çok besin takviyesi ve bağışıklık güçlendirici gıdalar olduğunu biliyoruz. 

• Bu dönemde özellikle çocuklarımızı mevsim sıcaklıklarını göz önünde bulundurarak giydirmek çok önemli. Temkinli olmak adına çok kalın giysiler tercih edilecek dönemi yavaş yavaş atlatıyoruz.

• Çocuklarımız da, biz de bu dönemde her zaman olduğu gibi bol su tüketmeliyiz.

 

Bir önceki yazımız olan Sıtma dünya genelinde 429 bin can aldı başlıklı makalemizde dünya sağlık örgütü, SAĞLIK Haberleri ve sağlık bakanlığı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir